Aktuality

5 tipů na péči o půdu po sklizni

Se začátkem podzimu se nám pomalu plní spíže a postupně vyprazdňují záhonky v zahradách. Jak s nimi naložit po sklizni tak, aby půda prospívala a měli jsme je připraveny na další sezónu? Přečtěte si našich 5 tipů na to, jak pečovat o půdu na zahrádce po sklizni. 

1. Prodlužte si sezónu a zasejte podzimní a zimní plodiny

Ředkvičky jsou skvělou plodinou pro podzimní pěstování, protože mají krátkou vegetační dobu

Není všem dnům konec a zahrádkářské sezóně ještě nemusíte dávat sbohem. Existuje spousta plodin, kterým vyhovuje chladnější počasí pozdního léta a brzkého podzimu, některé dokonce odolávají i mrazům a můžete je na záhoncích mít po celou zimu a postupně sklízet. Pokud je zasejete teď, máte před sebou do příští sezóny ještě jednu sklizeň vlastní čerstvé zeleniny. Vyzkoušet můžete asijskou listovou zeleninu: mizunu, mibunu nebo pak choi, rukolu, polníček, ředkvičky, vodnici, špenát nebo mangold. Zasít můžete i plodiny pro brzkou jarní sklizeň, například hlávkový salát nebo cibuli.

2. Vyzkoušejte bezorebnou metodu

Zkuste letos záhonky po sklizni nerýt, jak jste možná byli doposud zvyklí. Při rytí totiž zahyne spousta půdních organismů, protože jim obracíme svět doslova vzhůru nohama: ty, kterým vyhovuje život pod povrchem, vrhneme na povrch, kde je zahubí světlo, mráz či vzduch. Naopak ty, kteří žijí na povrchu a mají rády světlo a vzduch, po obrácení půdy pravděpodobně zničí tma a udusí se. Možná si negativních důsledků rytí nevšímáme, protože část organismů vždy přežije a při vhodných podmínkách se zase rozmnoží a nahradí své uhynulé druhy, možná si ale všimneme těch pozitivních důsledků, když půdu letos neobrátíme.

3. Chraňte půdu před mrazem

Pokud necháme půdu holou, promrzne nám a mráz zabije spoustu dalších užitečných tvorečků. Pokud ale půdu před mrazem ochráníme, většina organismů přežije a až se na jaře zase oteplí, začnou pro zdraví půdy a našich rostlin pracovat dříve a rychleji. Dříve tuto funkci zastávala sněhová pokrývka a holá pole proto tolik netrpěla. Na sníh se ale kvůli změně klimatu už dávno nedá spolehnout a tak se musíme inspirovat v přírodě, kde málokterá půda zůstává na zimu obnažená. Zakrývají ji totiž opadané listy stromů a odumřelá těla rostlin. Na záhoncích můžeme tento stav napodobit mulčem. Jako mulč může posloužit spadané listí, sláma, tráva, zkompostovaná dřevní štěpka, karton nebo nezarytý kompost, hnůj či zelené hnojení. 

Spadaného listí se nemusíte složitě zbavovat, skvěle poslouží jako mulč na záhoncích

4. Vysejte zelené hnojení 

Při sklizni odebíráme společně s plodinami i organickou hmotu, která je nezbytná pro zdravý život v půdě. Je proto potřeba organickou hmotu do půdy vracet. Kromě výše zmíněného mulče můžete vyzkoušet i zelené hnojení. Jedná se o plodiny, které nesejete pro sklizeň, ale za účelem ponechání v půdě. Jejich kořínky prokypří půdu, rozkládající se biomasa dodá organickou hmotu a pokud ještě stihnou vykvést, poskytnou potravu včelám a dalším opylovačům v době, kdy už toho na našich zahrádkách moc nekvete.

Semena zeleného hnojení se kombinují do různých směsí podle toho, jak dlouho má zelené hnojení půdu pokrývat, jaké rostlině předchází či po které následuje. Na běžných záhoncích je populární svazenka, ale můžete ji doplnit i dalšími rostlinami: pohankou a slunečnicí s ječmenem nebo ovsem. Dobré je kombinovat jednoděložné a dvouděložné rostliny, kvůli odlišným kořenovým systémům. Jednoděložné mají kořeny svazčité a dvouděložné kůlové. Každý druh rostliny tak poslouží v jiných hloubkách. 

Nevíte jakou směs zeleného hnojení zvolit? Inspirujte se od našeho předsedy Radomila Hradila:

„Na zahradě používám směs svazenky, pohanky a slunečnice v kombinaci s ječmenem nebo ovsem. Dobré je kombinovat směsi jednoděložných a dvouděložných rostlin: kvůli svazčitému kořenovému systému u prvních a kůlovému kořenu u druhých.“

5. Obohaťte záhony kompostem či hnojem

Obohatit záhony o organickou hmotu můžete i kompostem případně hnojem, pokud máte jeho zdroj. Pokud ne, zkuste se poptat sousedů, kteří mají hospodářská zvířata. Koupit se dá i hnůj granulovaný, tam je ale potřeba počítat s vyšší cenou. Hnůj se dá sehnat i přes Bazoš, Sbazar, Aukro či facebookovou skupinu HNŮJ Z CELÉHO ČESKA-nabídka poptávka. Kompost zase můžete zkusit levně koupit v městské kompostárně.