Na Biostatku bylo blaze jako obvykle. Tentokrát byla naše radost znásobena tím, že jste u toho byli někteří s námi v rámci přízniveckého setkání. Co jsme za ten jeden sobotní den společně zažili? A jak se daří půdě na nadačních pozemcích, na kterých hospodaří právě Biostatek? Nakoukněte níže a nasajte valečskou brzce letní náladu.
Biostatek Valeč je drobné hospodářství vedené farmářem Vojtěchem Veselým, který se věnuje zejména chovu ovcí, přípravě mléčných produktů a zpracování ovoce z vysokokmenného sadu. Tato farma byla první, kterou jsme podpořili v rámci projektu “Přístup k půdě pro drobné ekologické zemědělce” a proto tedy Vojta od roku 2018 hospodaří na 2,83 nadačních hektarů. Farma není oficiálně certifikovaná v ekologickém zemědělství, ale přístup ryze ekologický je. Takovou malou náhradou certifikace je každoroční nadační vizita, kterou realizujeme formou metodiky “participativní systém záruky kvality – PGS” pod vedením zakladatele Farmářské školy a odborníka na biodynamické a ekologické zemědělství Jiřího Prachaře.
Dopoledne jsme se věnovali zejména půdě a prohlídce farmy formou “Participativní systém záruky kvality PGS“. Od oběda jsme pak plynule přešli k ochutnávání Vojtových výrobků.
A jak se tedy Biostatku daří? Hlavní změnou oproti minulému roku bylo zrušení zeleninové zahrádky, kterou opustila původní zahradnice Jana a zahrádka tedy zarostla plevelem. To nicméně dává příležitost využívat kompost z farmy k hnojení luk, což bylo doporučení z minulého roku a letos k tomu tedy dojde. Na loukách byla provedena rýčová zkouška s uspokojivým výsledkem a doporučením hnojení a využití prutových bran. Žížal bylo při rýčové zkoušce spoustu. Jiří Prachař nám ukazoval tzv. spící žížaly, které spí v nižších vrstvách a čekají na svou příležitost = organické zbytky.
Zvířata se pásla v sadu a jejich zdravotní stav vypadal dobře. Obilí ke zkrmování, které BIostatek loni bral z konvenční produkce, letos zdrojuje z blízké ekofarmy. Prošli jsme i ustájení a skladové prostory na seno, které byly čisté a pěkně uspořádané. Zpracovna byla ve velmi dobrém stavu, čistá a uklizená.
Na oběd nás Vojta pohostil pečeným jehněčím a jehněčím ragú.
Děti se po obědě vrhli na tvoření z hlíny. Vyráběli blátivé dortíčky a malovali hliněnými barvami. No prostě dětské tvořivosti se meze nekladou.
Konaly se také ochutnávky – výborná ovčí brynza, čerstvý sýr, nakládaný sýr, uzený sýr, dokonce Vojta experimentuje i se zrajícím sýrem. Kromě toho nás v průběhu dne provázela zmrzlina z ovčí smetany.
Biostatek trápí zejména nedostatek podílníků, a tak pokud jste z Prahy a chcete pravidelně mlsat ovčí dobroty, staňte se členy Biostatku na Nábřeží.