Koncem dubna se zástupci nadace setkali v Malontech na hospodářství Bemagro, aby se seznámili s prvními pozemky, které spravují, s lidmi, kteří mají tyto pozemky na starosti a se způsobem jejich hospodaření. Nějaké velké představování nebylo vesměs zapotřebí, protože většina hostů byly nám již dobře známé tváře.
nadace-zalozenaPo úvodním posezení nad mapami, osevními sledy a pohoštěním z naší mlékárny, jsme se vydali posoudit stav půdy přímo na pozemky. Nejprve však bylo v plánu společné sázení jabloně, která se snad jednou stane velkým košatým stromem poskytujícím stín a chutné ovoce. Vysokokmen staré odrůdy Čistecké byl zvolen jako vhodný kandidát pro naplnění tohoto přání. Chvíle ztišení kolem stromku a pak už na pole, kde nás čekají rýčové zkoušky.

Vyrytý kvádřík neporušené zeminy nevypadá na první pohled špatně. Pan Radomil Hradil půdu znalecky pozoruje, očichává, hněte a drobí mezi prsty. Jemné kořínky žita potvrdily, že mají na strukturu půdy blahodárný vliv. Jsme trochu napjati, zda z rozebíraného bloku půdy vykouknou i nějaké ty žížaly, ale nakonec se musíme spokojit jen s jednou čestnou zástupkyní rodu. No tedy!? Nezhorší nám to nakonec reputaci? Ale co, alespoň nebude laťka příliš vysoko…

Poté, co se zahřejeme dobrým obědem, pokračujeme v povídání uvnitř. Rozhovor se nese v přátelském duchu, a už se těšíme na příští setkání. To nejbližší je prozatím naplánováno ve stínu Čistecké jabloně přesně za dvacet let. Bude-li to však dříve na jiném místě, nikdo se určitě zlobit nebude. Hlavně, aby do té doby nezůstalo Bemagro také tou příslovečnou bílou vránou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *