Aktuality

Ohlédnutí za rokem 2023

V roce 2023 se uskutečnilo mnoho živých akcí a setkání. Podařilo se podpořit nové drobné ekologické zemědělce, potkat se na živo s našimi kolegy ze zahraničí či se ponořit do hloubek strategického plánování. Uvařte si čajík a pusťte se do ohlédnutí za děním v Nadaci Pro půdu v loňském roce.

Rok 2023 jsme zahájili historicky prvním setkáním nadačních zemědělců, aneb konečně jsme se dostali do fáze, kdy vzhledem k počtu nadačních zemědělců takové setkání dává smysl. Akci jsme pojali jako možnost se vzájemně poznat a sdílet své zkušenosti. Zároveň to bylo poděkování našim zemědělcům za to, že o nadační půdu dlouhodobě a s nasazením pečují. Setkání jsme uspořádali u našich přátel v biodynamickém vinařství Vinné sklepy Kutná Hora.

únoru jsme navázali dvoudenním strategickým plánováním, abychom se ohlédli za7 lety fungování nadace a nasměřovali své úsilí správným směrem. Proces se uskutečnil v Nadaci Partnerství v Brně a provázel nás jím Adam Čajka.

Květen a červen se nesl ve znamení návštěv nadačních zemědělců. Potkali jsme se na Farmě Malonty, kde jsme se s vedením farmy bavili o krajinných prvcích, pomáhali jsme kosit komunitní sad, o který pečuje spolek ZAzemí a nakonec spolu s vámi ochutnali ovčí dobroty na přízniveckém setkání u Vojty na Biostatku. S Janou a Martinem z Farmy Lukava jsme se viděli v plném počtu až na správní radě v prosinci, nicméně s farmou jsou průběžně za nadaci v kontaktu Jan Valeška a Alena Wranová, kteří jsou součástí správní rady Centra Konipas.

Kromě nadačních zemědělců jsme v průběhu roku navštívili také několik akcí pro veřejnost, například Bioslavnosti ve Starém městě pod Sněžníkem, Mrkev v zimě v Praze, Den Země v Ostravě či skautský Perplex.

Nejvýznamnější událostí loňského roku byla podpora nových zemědělců. Rodina Raisových nás oslovila s žádostí o koupi 6,5 hektarů v obci Vítězná u Dvora Králové, kterou se přes všechny nejistoty podařilo uskutečnit. Jelikož byla částka větší, než měla nadace k dispozici, velkou část prostředků jsme si půjčili od spřátelené organizace a také vybrali v dárcovské sbírce Aby půda žila a my s ní, ve které jste darovali krásných 168 830 korun. Děkujeme, že o zdravou a živou půdu usilujeme společně!

Eva a Marek Raisovi se v listopadu na slavnostním přízniveckém setkání v Praze stali oficiálně pátými zemědělci, kteří hospodaří na nadačních pozemcích. 

Rok 2023 uzavřelo v listopadu mezinárodní setkání evropské sítě Access to land, která se věnuje přístupu k půdě. Uspořádání setkání bylo tentokrát na nás a tak se lidé z celé Evropy setkali na Toulcově dvoře v Praze.