Aktuality

Podpořme půdu a včely v Centru Konipas ve spolupráci s Weledou

Centrum Konipas učí zájemce o zemědělství, jak si založit životaschopnou malou ekologickou farmu, pečuje o ukázkovou zdravou krajinu a zúrodňuje půdu. Nyní chce upravit krajinu pro opylovače. Pomůžete nám je přilákat?

Společnost Weleda, která vyrábí kosmetiku z bylin pěstovaných v režimu biodynamického zemědělství a která se již od roku 1921 zabývá ochranou biodiverzity, letos darovala 732 120 Kč na výkup pozemků pro vzdělávací Centrum Konipas, kde se zájemci o zemědělství učí, jak si založit životaschopnou malou ekologickou farmu. Tyto pozemky chceme nyní přeměnit na místo, kde se bude dařit opylovačům i životu v půdě.


 Centrum Konipas (založené Nadací Pro půdu, AMPI a Farmou Lukavou) podporuje vznik drobných ekofarem, pečuje o ukázkovou zdravou krajinu a zúrodňuje půdu. Protože je centrum stále ještě ve fázi “budování”, chybí finance na jeho dílčí projekty. V téhle fázi chceme přilákat hmyz – dosadit alej třešní, pořídit úly, rekultivovat remíz a zasít nektarodárné zelené hnojení.


Přispějte nyní na rozvoj Centra Konipas. Ve spolupráci s Weledou vám ke každému daru zašleme slevový kód a hodnotný dárek (od 300 Kč daru) jako poděkování. 

Bez hmyzu nemůže být půda a krajina zdravá. Toho ale rapidně ubývá. V Česku za posledních sto let vyhynulo až 3000 druhů a ohrožených je v průměru 60 % hmyzí populace. Hmyz ohrožuje zejména stejnorodá krajina (rozlehlá pole nebo hustý les) a chemikálie používané v zemědělství. Kdo to dokáže změnit? Drobní ekologičtí zemědělci, kteří hospodaří na menších plochách a ve spolupráci s přírodními procesy. 


Co pomůže hmyzu i začínajícím zemědělcům na Konipasu?

  • 8 000 Kč alej 8 třešní pro opylovače i pro zamilované do farmaření 
  • 20 000 Kč vše předchozí + včelí úly pro praktickou výuku včelařství a opylování sadu
  • 35 000 Kč vše předchozí + dosadba 15 stromů do remízu
  • 100 000 Kč vše předchozí + rekultivace remízu (navážka hlíny, terénní úpravy)
  • 110 000 Kč  vše předchozí + osivo květnaté louky jako zelené hnojení pro půdu i potrava pro opylovače

Úly i stromy je nutné pořídit už teď na podzim, květnatá louka a remíz se bude realizovat zkraje roku 2023. Darujte proto nyní a pomozte tak vytvořit další místo v Česku, kde hmyz bude prospívat.