Aktuality

Návštěva Farmy Malonty

V novohradských horách (např. katastry obcí Desky, Hradiště, Malonty, Kaplice či Meziříčí) se nachází největší množství nadačních pozemků, na kterých hospodaří Farma Malonty (bývalé Bemagro). Celkem 472 hektarů Nadaci Pro půdu darovali jeji zakladatelé – manželé Knížkovi. Každý rok zde jezdíme na velkou nadační návštěvu, na které projdeme část pozemků, děláme rýčovou zkoušku v různých lokalitách a probíráme s vedením farmy způsob hospodaření v minulém období a plány do budoucna. Protože se zde nachází největší část nadačních pozemků, jezdíme zde samozřejmě pravidelněji než jednou ročně, jen ne v takovém počtu. Nadstandartní péči o půdu zajišťujeme dodatkem k pachtovní smlouvě a vzájemnou spoluprací a komunikací. Příkladem jsou rozsáhlé analýzy a poradenství díky organizaci Czech Organics, která se v Česku specializuje na rozvoj ekologického zemědělství a čerpá z mnoha zkušeností ze zahraničí.

V úterý 16. května jsme se potkali téměř v plném počtu. Spolu s ředitelem farmy Martinem Všechovským a agronomem Adamem Janošťákem jsme se nejdříve jeli podívat do terénu. Tentokrát jsme navštívili lokalitu U Včelína, protože ji plánujeme rozšířit o krajinné prvky. Je to totiž plocha s jednou z největších výměr a rozdělení krajinnými prvky by podpořilo místní biodiverzitu.

Vedení Farmy Malonty nám ukázalo i konkrétní příklady optimalizace pojezdů v praxi – některé lokality rozdělili na produkční část, která je dělána v násobkách šířky zemědělské techniky, aby po půdě traktory nejezdily více než je nutné. Zbylé plochy (veškeré okraje a různé výklenky) budou sloužit jako manipulační plochy, případně budou registrovány jako úhor.