Vzdělávací farma Konipas

Splnili jsme si sen o vlastním hospodářství a o rodině a dětech, kteří na tom malém hospodářství žijí společně.  Farmou Konipas chceme umožnit i dalším zájemcům o zemědělství si tohle zažít.

,,Za patnáct let farmaření jsme se naučili, jak vytvořit ekologickou farmu na zelené louce, kterou se člověk uživí. Víme dost o práci s půdou, o pěstování plodin nebo například o moderním využití koní v zemědělství. Teď to chceme předávat dál,” říkají iniciátoři vzdělávací farmy Konipas Jana a Martin Rosenbaumovi.

Nadace Pro půdu pomáhá sny o životě s půdou a krajinou plnit. Podporuje drobné rodinné farmy, které pečují o půdu šetrně a ekologicky. A aby těch rodinných farem mohlo být více, podílíme se na realizaci vzdělávací farmy Konipas.

,,V Nadaci Pro půdu jsme si dobře vědomi toho, že dobře pečovat o půdu jako o dar a starat se o ni srdcem i rozumem není jen tak. Je potřeba vytvářet podmínky pro to, aby se tuto péči mohlo co nejvíc lidí učit přímo na poli, praxí, se samotným zemědělcem a ideálně s dalšími učni. Pokud nebudou místa jako Konipas, nebudou ani zemědělci, kteří se budou schopni o půdu dobře starat,” vysvětluje  Jan Valeška z nadace.

Jak bude Konipas fungovat?

Vzdělávací farma Konipas spojuje produkční biofarmu, inovativní využití koní v zemědělství a školící centrum pro začínající zemědělce. Cílem projektu je vytvořit vzorový koncept ukazující životaschopnost agroekologické farmy hospodařící na malé výměře. Farma Konipas bude zapojena do komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). 

Plány

Realizace farmy je běh na dlouhou trať. Zatím jsme díky vám pořídili maringotku, která slouží k ubytování zemědělských stážistů z Farmářské školy.Již od letošního dubna se u nás učí začínající zemědělci ekologicky hospodařit s moderním využitím koňské síly a ve spolupráci s místní komunitou. Tento rok se nese ve znamení krajinných úprav a výsadeb stromů, aby krajina okolo Konipasu rozkvetla. Přidáte se? 

Nechejte krajinu kolem Konipasu rozkvést a vysaďte s námi na pozemcích celkem přes 2 tisíce stromů a keřů!

Aktuality z Konipasu

 

Rozkvetlá procházka Centrem Konipas

Rozkvetlá procházka Centrem Konipas

Kvetou nejen třešně, ale i aktivity nadačních zemědělců. 𝐏𝐨𝐣𝐝̌𝐭𝐞 𝐬 𝐧𝐚́𝐦𝐢 𝐩𝐫𝐨𝐳̌𝐢́𝐭 𝟏. 𝐦𝐚́𝐣 𝐯 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐊𝐨𝐧𝐢𝐩𝐚𝐬! Srdečně zveme všechny milovníky půdy, krajiny a ekologického zemědělství na rozkvetlou procházku po pozemcích Nadace Pro půdu. V průběhu května budeme...

Mezinárodní den ptáků: ptačí budky pro Centrum Konipas

Mezinárodní den ptáků: ptačí budky pro Centrum Konipas

Dnes je Zelený čtvrtek, ale také Mezinárodní den ptáků. Ptáci jsou viditelnou složkou krajiny, na kterých lze pozorovat její změny. Například právě polní ptáci v české krajině ubývají, protože jim důsledkem průmyslového zemědělství mizí jejich přirozené biotopy a...

Jak postupují přípravy vzdělávací farmy Konipas?

Jak postupují přípravy vzdělávací farmy Konipas?

Co se právě teď děje na nadačních pozemcích? Jak se Janě a Martinovi z farmy Lukava daří? Jak postupuje projekt vzdělávací farmy Konipas? Jana s Martinem se naplno věnují své vlastní farmě Lukava a také přípravě vzdělávací farmy Konipas. Rozjíždějí komunitou...

Natáčení spotu o centru Konipas

Natáčení spotu o centru Konipas

V neděli 16. 6. 2019 tým z Nadace Pro půdu vyrazil s celým natáčecím štábem produkční a režisérky Barbory Kinkalové natáčet spot o plánovaném centru Konipas. Centrum Konipas vyroste v následujících letech ve spolupráci s farmou Lukava na nadačních pozemcích. Cílem je...