Centrum Konipas

Splnili jsme si sen o vlastním hospodářství a o rodině a dětech, kteří na tom malém hospodářství žijí společně.  Centrem Konipas chceme umožnit i dalším zájemcům o zemědělství si tohle zažít.

,,Za patnáct let farmaření jsme se naučili, jak vytvořit ekologickou farmu na zelené louce, kterou se člověk uživí. Víme dost o práci s půdou, o pěstování plodin nebo například o moderním využití koní v zemědělství. Teď to chceme předávat dál,” říkají iniciátoři Centra Konipas Jana a Martin Rosenbaumovi.

Podpořme včely a půdu v Centru Konipas

Spustili jsme sbírku ve spolupráci s Weledou na další rozvoj centra Konipas, která poběží 25 dní do 7. října 2022. Líbí se vám projekt? Darujte nyní na pořízení úlů, výsadbu třešní a rekultivaci remízu. 

Nadace Pro půdu pomáhá sny o životě s půdou a krajinou plnit. Podporuje drobné rodinné farmy, které pečují o půdu šetrně a ekologicky. A aby těch rodinných farem mohlo být více, podílíme se na realizaci vzdělávacího centra Konipas.

,,V Nadaci Pro půdu jsme si dobře vědomi toho, že dobře pečovat o půdu jako o dar a starat se o ni srdcem i rozumem není jen tak. Je potřeba vytvářet podmínky pro to, aby se tuto péči mohlo co nejvíc lidí učit přímo na poli, praxí, se samotným zemědělcem a ideálně s dalšími učni. Pokud nebudou místa jako Konipas, nebudou ani zemědělci, kteří se budou schopni o půdu dobře starat,” vysvětluje  Jan Valeška z Nadace Pro půdu.

Jak Centrum Konipas funguje?

Centrum Konipas spoluzaložily tři organizace. Nadace Pro půdu spravuje pozemky, Farma Lukava se stará o samotný chod centra a je autorem nápadu, dále asociace AMPI zajišťuje stážisty a celkově vzdělávací program (díky Farmářské škole).

Vzdělávací centrum Konipas spojuje produkční biofarmu, inovativní využití koní v zemědělství a školící centrum pro začínající zemědělce. Cílem projektu je vytvořit vzorový koncept ukazující životaschopnost agroekologické farmy hospodařící na malé výměře. Centrum Konipas je také zapojené do komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). 

Pozemky o rozloze 16,63 hektarů pro Centrum Konipas jsme koupili v roce 2019 na několik splátek rozložených do tří let. Jednu celou splátku ve výši 732 120 Kč zaplatila finančním darem firma Weleda, a na druhé se částkou 423 000 Kč darem podílela firma Hello bank!.

Realizace a plány

Realizace farmy je běh na dlouhou trať. V roce 2020 jsme díky mnoha dárcům pořídili maringotku, která slouží k ubytování zemědělských stážistů z Farmářské školy. Rok 2021 se nesl ve znamení výsadeb – vysadilo se 2000 stromů a keřů a na farmě se učili první stážisté. Centrum Konipas své funkce plní už nyní (vzdělávací, krajinotvorné, sociální), i když zatím chybí hlavní infrastruktura – tedy centrální budova, stáj/stodola a ubytovací zařízení. Na jejich vybudování ještě potřebujeme sehnat finanční prostředky. Mezitím připravujeme stavební dokumentace a zajišťujeme všechna potřebná povolení. 

Aktuality z Konipasu

 

Centrum Konipas je v plném provozu, zatím bez budov

Centrum Konipas je v plném provozu, zatím bez budov

Centrum Konipas má za cíl nabízet praktickou výuku lidem, kteří si chtějí založit vlastní rodinnou farmu. Od nápadu na papíře uběhly tři roky a centrum pilotně vyzkoušelo většinu plánovaných aktivit. Za tu dobu se nadační pozemky proměnily v sad a pole, na Konipasu...

Půda je pokožkou naší země: spolupráce s Weledou

Půda je pokožkou naší země: spolupráce s Weledou

Půda je pokožkou Země. Stejně jako kůže plní životně důležité funkce. Jsme vděční, že jsme letos spojili síly s Weledou a pečující vztah k půdě se dostane do většího povědomí lidí v kampani #SaveEarthsSkin. Navíc se nám díky této spolupráci uvolnily prostředky na...

Rozkvetlá procházka Centrem Konipas

Rozkvetlá procházka Centrem Konipas

Kvetou nejen třešně, ale i aktivity nadačních zemědělců. 𝐏𝐨𝐣𝐝̌𝐭𝐞 𝐬 𝐧𝐚́𝐦𝐢 𝐩𝐫𝐨𝐳̌𝐢́𝐭 𝟏. 𝐦𝐚́𝐣 𝐯 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐊𝐨𝐧𝐢𝐩𝐚𝐬! Srdečně zveme všechny milovníky půdy, krajiny a ekologického zemědělství na rozkvetlou procházku po pozemcích Nadace Pro půdu. V průběhu května budeme...

Mezinárodní den ptáků: ptačí budky pro Centrum Konipas

Mezinárodní den ptáků: ptačí budky pro Centrum Konipas

Dnes je Zelený čtvrtek, ale také Mezinárodní den ptáků. Ptáci jsou viditelnou složkou krajiny, na kterých lze pozorovat její změny. Například právě polní ptáci v české krajině ubývají, protože jim důsledkem průmyslového zemědělství mizí jejich přirozené biotopy a...

Jak postupují přípravy vzdělávací farmy Konipas?

Jak postupují přípravy vzdělávací farmy Konipas?

Co se právě teď děje na nadačních pozemcích? Jak se Janě a Martinovi z farmy Lukava daří? Jak postupuje projekt vzdělávací farmy Konipas? Jana s Martinem se naplno věnují své vlastní farmě Lukava a také přípravě vzdělávací farmy Konipas. Rozjíždějí komunitou...